Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 22.03.2023 14:40 (Üye) Soru : Merhabalar. İşsizlik sigortası şartlarından olan son 3 yılı içinde 600 gün kuralı ile ilgili şöyle bir sorum olacaktı. Personelin İlk sigortalı olduğu tarihten günümüze 25 aylık süre geçmiştir ve 600 günlük süreyi fazlasıyla doldurmuştur fakat 25 ay 3 yıl yapmadığı için yukarıda da belirtiğim son 3 yıl kuralı hizmet süresi olarak mı dikkate alınması gerekir ?

Cevap : Hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olmak, Hizmet akdinin feshinden önceki son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmak, Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine şahsen ya da elektronik ortamda başvurmak şartlarının sağlanması gerekmektedir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.