Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 20.03.2023 17:57 (Üye) Soru : merhaba, bir ltd.şti de bagımlı smmm yim. firmada hissedarlarından biri de smmm'dir. ama benim belgem ve ruhsatımla şirket beyannamelerini yapıyoruz. ben EYT Kapsamında, mart 2023 itibari ile SGK 4-A emekliligimi verdim. bir süre çalışmayı düşünmüyorum. şirket bu esnada , kendi GİB ve SGK şifreleri ile SMMM bilgileri kısmını boş bırakarak,1 - bdp den Kurumlar vergisi beyanı - gecici vergi beyanı - kdv - muh-sgk vb. BA-BS vb. beyanname düzenleyip - onaylayabilir mi? 2- e-sgk dan işçi giriş-çıkışı vb işlemlerini yapabilir mi ? 3 - SMMM olmadan bu işlemleri yapmanın işverene bir cezası olur mu? 4 - SMMM tutmak ltd şti ler icin bir zorunluluk mı ? yoksa SMMM zorunlulugu firmanın belli ciroyla alakalı bir durumu mudur? tesekkurler

Cevap : Şirket ortağı SMMM 1-2-3 ve 4. sorulardaki işlemleri yapamaz. Şirket ortalığından ayrılıp ,Şirket Bordrosunda yer alması halinde bu işlemler yapabilir. veya şirket serbest çalışan meslek mensubu ile sözleşme yaparak bu işlemleri yapabilir.2022 yılı Aktif toplamı 84.046.000,- TL veya 186.775.000,- TL Net satışı olan mükellefler bordrosunda meslek mensubu olmadan VD den şifre alabilir. Bu durumda zorunluluk olmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.