Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 21.03.2023 16:35 (Üye) Soru : Sevgili meslekdaşım. Bir arkadaşımızın Ankarada rahmetli babasına ait hisseli bir arsa vardı. Ankara büyükşehir belediyesi kentsel dönüşüm nedeniyle bu arsaya binalar yapmış. 2022 Yılındada iki kardeşe buradan daireler vermiş ve tapularını vermiş. Tapularda Ankara büyük şehir belediyesinde satış gibi görünüyor. Ancak bununla ilgili harç vergi vs. ödeme istenmemiş. Benim sorum. Şu; verasetten gelen arsa üzerine yapılan ve Belediyece devri paılna bu dairenin 2023 yılında satışı yapılırsa satıcı olan arkadaşıma bu satıştan dolayı gelir vergisi yönünden bir bir ödeme çıkarmı?

Cevap : Verseten intikal eden mallar AYNEN SATILMASI HALİNDE Değer artış kazancı hesaplanmaz. Daha sonra yapılan cins değişikliği (Arsadan binaya dönüş) neden ile Binanın sahip olunduğu tarih den itibaren 5 yıl içinde satılır ise değer artış kazancı hesaplanır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.