Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 22.03.2023 12:36 (Üye) Soru : Merhaba ; belediye ait otoparklarını işletmek amacıyla belediye bağlı iktisadi işletme açılışı yaptık. Otoparkta çalışan personel dışardan bir firma aracılığıyla temin ediyoruz. Firma bize temin ettiği personel karşılığı için belediye yaptığı sözleşmeye istinaden iktisadi işletme değil belediye fatura kesiyor . Belediye kesilen ama aslında iktisadi işletme ait bu gideri nasıl muhasebeleştirebiliriz.Bu giderlerdeki kdv indirim konusu yapabilir miyiz ?Belediye iktisadi işletme fatura kesemediği için bunu fatura dışında başka bir belge düzenleyebilir mi? cevabınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Cevap : Belediye ye ait fatura sizin tarafınızdan giderleştirilmez. KDV indirilmez. Belediye fatura düzenlemeyeceği için Size dekont düzenler ,dekont giderleştirilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.