Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 22.03.2023 12:41 (Üye) Soru : Merhaba, Metal sektöründe yer alan, Tevkifata tabi ve mal ihracatı teslimleri bulunan mükellef 2023/Şubat döneminde LTD.ŞTİ. den A.Ş.'e nevi değiştirmiştir. Mükellefin LTD.ŞTİ. dönemlerinde Tevkifata tabi ve mal ihracatı teslimleri nedeniyle hesapladığı mahsup/nakten iade edilebilir KDV iadesi tutarları mevcuttur. Mükellef KDV iade tutarlarını LTD.ŞTİ. döneminde doğacak tahakkuklara mahsup yapıldıktan sonra arda kalan KDV iade tutarını A.Ş.'in doğacak tahakkuklarına mahsup talep edebilir mi? Mahsup edilebilir ise sadece bununla ilgili bağlı bulunduğumuz V.D. dilekçe vermemiz yeterli mi? KDV İadesi Talep Dilekçesi girerken normal 2C/2A Kısmından A. Vergi Dairesine/Dairelerine Olan Borçlarıma seçeneğinden mi, C. Ortaklarımın kısmından mı talep edilmesi gerektiği? Mahsup edemez ise söz konusu KDV iade tutarını nasıl A.Ş.'e taşıyabiliriz. Konu hakkında detaylı bilgi talep ederim. Saygılarımla,

Cevap : Ltd şirket nevi değişikliği olmadan önceki dönemler ilişkin iade ve mahsup talebini ltd olarak yaptırması gerekir. A.Ş borcuna mahsubu konusunda detaylı bilgi sahibi değiliz. Bürokratik konularda Vergi dairesinden bilgi alınız.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.