Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 22.03.2023 13:49 (Üye) Soru : bir müşterimin sermaye artışı için sermayenin ödendiği ve özvarlık tespiti için rapor düzenlemem gerekiyor.Önceki sermaye artışı 2001 yılında yapılmış ve üç yıl içinde ödenmesine karar verilmiş.O dönemlere ait ne muhasebe programına ne de defterlere ulaşamıyorum.Sermaye ödemesi kayıt bilgilerini ve defter tasdik bilgilerini rapora yazamıyorum.Bu durumda ne yapabilirim raporun ticaret sicilden dönmemesi için nasıl bir yol izlemeliyim.Ticaret sicile sordum ama onlar bu konuda bilgi sahibi olmadıklarını ve odanızla görüşmeniz gerekir diye bir cevap verdiler.Yardımınızı rica ederim. iyi çalışmalar dilerim.

Cevap : Ticaret sicili kolayı seçiyor odaya yönlendiriyor. Raporu İSMMMO istemiyor ki oda muhatap olsun. Liyakatsiz ve bilgisiz ticaret sicili memuru baştan savma yapmış . Bilindiği üzere TTK na göre ; Zamanaşımı 10 yıldır. 2001 deki ödenen sermaye için raporun ilgili alanına( yıl bölümüne) " önceki sermaye ..2001 tarihinde yapılmıştır" ifadesinin yazılması yeterlidir. Ticaret sicilindeki memur bunu söylemeye üşeniyor.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.