Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 23.03.2023 13:17 (Üye) Soru : 01.04 2022 ylında açmış olduğum şahıs firmasının defter beyan üzerinden yıllık gelir vergisini yapıyorum.Fakat mükellefe 55.000 tl kar çıkmaktadır. beyannameyi oluşturunca , benden önce 2019 yılında daha önceden başka faaliyette şahıs firması açmış ve 2020 yılında kapatmıştır..Defter beyan sisteminde kapatmış olduğu dönemlere ait 155.000 tl lik geçmiş yıl zararları gelmektedir.....Sorum şudur, bu sistemden gelen geçmiş yıl zararlarını düşecekmiyim. yoksa düşmeyecekmiyim. faaliyet kapandığı için düşmemem gerekir diye düşünüyorum, fakat son 5 yıllık zararlar düşülebildiği için düşülmesi gerektiğini yine farklı olarak düşünüyorum. bu konuda yardımınızı rica ediyorum.kolay gelsin

Cevap : Önceki Faaliyetinin kapatılması 5 yıllık geçmiş yıl zararlarının indirilmesine engel değildir. Zarar mahsubu için karar mükellefindir. İsterse indirmeyebilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.