Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 24.03.2023 14:48 (Üye) Soru : merhaba, ltd şti yiz. EYT kapsamında 10 mart 2023 de 08 kodu ile bir işcimize SGK işten çıkış bildirgesi verildi. bu çalışanımız 2 hafta dinlendikten sonra ( 10 mart ile 27 mart arası) yine bizim işyerimizde çalışmaya devam edecekti. bizde 13 mart 2023 de, işe başlangıc tarihi 27 mart 2023 olacak şekilde SGK - SGDP li olarak işe giriş bildirgesi verdik. 1 - Şimdi bu kişi ile görüştügümüzde, memlekete gittigini ve nisanda dönecegini, dolayısı ıle de 3 nisan 2023 de ancak işbaşı yapabilecegini söylüyor. 1 - biz 13 martta verdigimiz SGK işe giriş bildirgesini , şimdi (23 mart itibari ile) iptal edebilirmiyiz? iptal edersek bir cezası olur mu? 2 - bu çalışanımız 3 nisanda iş başı yapacagını söyledigi icin 1 nisanda, SGK işe başlangıc tarihi 3 nisan 2023 olacak şekilde yeni bir SGK İŞE GİRİŞ Bildirgesi düzenleyebilirmiyiz? aynı kişi icin yapılacak bu işlemlerde SGK da bir ceza olur mu ? 3 - SGK cezaları yuksek oldugu icin , aynı kişi icin yapılacak bu işlemlerde tarih hatası yapmak istemiyorum. yardımcı olursanız memnun olurum. tesekkurler

Cevap : işverenler e-sigorta yoluyla yaptıkları bildirimleri bildirgede belirtilen işe giriş tarihini takip eden ilk iş günü saat 23.59'a kadar e-sigorta yoluyla iptal edebilir. yeni girişi de bu işlemden sonra yapınız.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.