Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 24.03.2023 13:08 (Üye) Soru : Üstadım Merhaba, Birden fazla işyerinden ücret alan bir çalışanın beyannamesini vermek için bir sorum olacaktı. Beyan sınırında ikinci işverenden alınan ücretin 70.000 TL yi geçmesi gerekiyor. fakat beyannameye yazarken 70.000 TL yi değil de Gelir Vergisi matrahını baz almamız gerekiyor diye düşünüyorum doğru mudur? ikinci ise Gelir Vergisi matrahını aldığımızda bordrodaki Kesilen Gelir vergisi rakamında Asgari ücret istisnası düşülmüş hali yazıyor biz beyannameye giriş yaparken Asgari ücret istisnası düşülmemiş halini mi yazmamız gerekir. Saygılarımla

Cevap : Baz alınacak rakam "Gayrisafi ücret" dir. Beyannameye bu tutarlar yazılır. Beyannameden gayrisafi ücret tutarlarından GVK’nın 63/2 inci bendine göre %14 sigorta primi ve %1 işsizlik sigortası primi toplamı olan %15 oranı uygulanarak sigorta kesintileri indirilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.