Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 27.03.2023 13:44 (Üye) Soru : İyi günler, Turizm Şirketi aktifine kayıtlı % 1 KDV uygulanarak satın alınan bir teknenin Satış işleminde KDV oranı ne olmalıdır. Satın alan vergi mükellefi olmayan gerçek kişi ya da şirket olma durumuna göre oran değişir mi? Vereceğiniz bilgi için şimdiden teşekkür ederim saygılarımla.

Cevap : YATLAR, KOTRALAR, TEKNELER VE GEZİNTİ GEMİLERİNİN TESLİMLERİNDE UYGULANACAK KDV ORANI : (% 18 ) 5359 Sayılı C.Başkanı Kararının 5 inci maddesi ile aynı Kararın eki (I) sayılı listenin “B) DİĞER MAL VE HİZMETLER” bölümünün 19 uncu sırası yürürlükten kaldırılmıştır. Buna göre, 01/04/2022 Tarihinden itibaren yatlar, kotralar, tekneler ve gezinti gemilerinin tesliminde % 1 yerine %18 oranında KDV uygulanacaktır. Satış kime yapılır ise yapılsın Oran % 18 olarak uygulanır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.