Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 28.03.2023 14:14 (Üye) Soru : bir mükellefi genç girişimci olarak tescil vergi dairesine tescil ettik. İkametgahını işyeri adresi olarak gösterdik. Getir firması ile çalışacaktı. Ancak getir firması arkadaşla çalışamayacağını söyledi. 2023 Mart ayında açılış yaptık. Şimdi kapanış verirsem genç girişimci hakkını kaybedecek. Bu arada hiç bir faaliyette bulunmadı. Bu Açılışın iptalini yapabilirmiyiz. Genç girişimci hakkını kaybetmemek için ne yapabilirmiyiz.

Cevap : Faaliyet de bulunmasa da mükellefiyet kapatılması ve daha sonra açılması halinde Genç girişimci istisnasından yararlanamaz. GVK. Mükerrer Madde 20 Ticari, zirai veya mesleki faaliyeti nedeniyle adlarına İLK DEFA gelir vergisi mükellefiyeti tesis olunan ve mükellefiyet başlangıç tarihi itibarıyla yirmi dokuz yaşını doldurmamış tam mükellef gerçek kişilerin, faaliyete başladıkları takvim yılından itibaren üç vergilendirme dönemi boyunca elde ettikleri bu kazançlarının (103 üncü maddede yazılı tarifenin ikinci diliminde yer alan tutara kadar olan kısmı, aşağıdaki şartlarla gelir vergisinden müstesnadır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.