Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 28.03.2023 15:30 (Üye) Soru : DEĞERLİ ÜSTADIM. ŞAHIS BİLANÇO MÜKELLEFİN TİCARİ FAALİYETİ YANINDA ORTAK OLDUĞU ŞİRKETTEN HUZUR HAKKI GELİR KAR PAYI GELİRİ VE İŞ YERİ KİRA GELİRİ VAR. TÜM GELİRLERİN TOPLAMI HER ŞEY DAHİL OLARAK HESAP EDİLMİŞ VE TÜM VERGİYE TABİ GELİR TOPLAMI 2.170.509,62 tl DİR. BUNUN VERGİSİ797.703,85 tl DİR. MÜKELLEFİN YÜZDE 5 LİK VERGİ UYUMU SORGUSU YAPILMIŞTIR VE MÜKELLEF YÜZDE 5 İNDİRİM SAĞLAMAKTADIR. SORUM ŞU. YÜZDE 5 LİK İNDİRİM SADECE TİCARİ FAALİYETİNDEN YANA HESAPLANAN GELİR VERGİSİNİN YÜZDE 5 İ ÜZERİNDEN HESAPLAMALIYIM YOK TÜM BÜTÜN GELİRLERİ TOPLAYIP HESAPLANA 797703,85 TK VERGİNİN YÜZDE5 İNİ DÜŞMELİYİM. TŞK

Cevap : % 5 LİK İNDİRİM SADECE TİCARİ FAALİYETİNDEN HESAPLANIR. BEYANNAME FORMATI KENDİSİ OTOMATİK HESAPLAMA YAPMAKTADIR.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.