Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 29.03.2023 11:28 (Üye) Soru : 1) sekiz aydın yurtdışında yaşayan bir müşterimizin işyeri ve mesken kira geliri var, işyeri kira gelirini dar mükellef kapsamında olduğunu düşündüğümüz için beyan etmeyeceğiz, beyanname üzerinde izah mümkün değil vergi dairesine bilgi vermelimiyiz, uyguluma da atladığımız birşey varmı tereddüt yaşamaktayız. 2) yine aynı müşterimizin eşi 8 aydır yurt dışında ancak türkiyede serbest meslek mükellefiyeti var işyeri ve mesken kira geliri var, bu kişinin işyeri kira gelirini beyan edilmemesi gerektiğini düşünüyoruz, beyanla ilgili dikkat etmemiz gereken bir husus varmıdır.

Cevap : 1-VD ne bu konuda bilgi verilmez 2-Dar mükellef de olsa Türkiye de elde edilen SM faaliyeti ve konut kira geliri için yıllık beyanname verilecektir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.