Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 30.03.2023 09:27 (Üye) Soru : Firmamız İstanbul merkezli firma ancak Türkiye şehirlerinde çalışanlarımızda mevcuttur 10-12 civarı Adana bölgesinden çalışan personellerimiz var (Adana ve Çevresi işleri için) Adana ve diğer bölgede çalışan personeller İstanbul merkez Sgk dosyasında sgk lı olarak görünmektedirler Deprem sonrası deprem bölgesi illerde işlerimiz nerdeyse % 80 yakın düştü Firmamız yine de Şubat ve Mart da herhangi bir çalışma olmamasına rağmen çalışan ücretlerini tam göstermiştir Ancak artık işyerinin bu maliyetleri karşılama şansı finansal olarak kalmamıştır 1- Firma bu bölgede yer alan personellere ücretli izinleri kullanmasını isteyebilir mi? (Şuan fiilen iş yoktur evlerinde beklemektedirler) 2- Firma ayda 15 gün ücretsiz izin kullanılmasını talep edebilir mi? 15 gün sizden 15 gün bizden diye (Zaten herhangi bir çalışma yoktur çalışanlar 3 aydır evlerindedirler) 3- Firma çalışanları başka bölgelerde çalışmaya gönderebilir mi? Örneğin Adana da çalışan İzmit bölgesinde çalış denile bilinir mi? Diğer seçenekleri kabul etmeyenlere Not: Firma işlerin % 80-90 civarı düşmüş olmasına rağmen Şubat ve Martta ssk ve ücretleri tam ödemiştir ancak buna gücü kalmamıştır Not: Zaten KÇÖ alma hakkı olsaydı personeller son 12 ayın ortalama maaşının % 60 ı nı ve sgk lar tam yatmayacaktı ki zaten 15 gün çalışmada bile aynı rakam ve sgk yatmış olacak değilmidir? Teşekkürler

Cevap : Sormuş olduğunuz soruların cevabı işçi ile işveren ilişkilerini kapsamaktadır. İşveren ücretsiz izine ayrılmasını istediği işçiler ile görüşüp yazılı rızalarını almak koşuluyla ücretsiz izin uygulamasına geçebilir. Yine aynı şekilde merkez istanbul sgk ya kayıtlı bulunan işçilerinin yaılı rzasını alarak başka bölgelere işçilerini görevlendirebilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.