Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 29.03.2023 13:01 (Üye) Soru : Özel bir şirket bünyesinde bağımlı olarak çalışmaktayım. Aynı zamanda ticaret ile uğraştığım için şahıs veya LTD şirket kurarak ticaretimi resmi kanallara taşımak istiyorum. Firma kurulum işlemlerini ve beyanname bildirim süreçlerini farklı bir mali müşavirden hizmet almadan kendim yasal olarak yapabilir miyim. Avukatlar bu şekilde beyanname bildirimi yapabiliyorlar. Aynı şey SMMM olup, farklı mesleklerle uğraşan kişiler için geçerli midir.

Cevap : Firma kurulum işlemlerini ve beyanname bildirim süreçlerini farklı bir mali müşavirden hizmet almadan siz yapamazsınız. Serbest olarak çalışmanız halinde ortak olduğunuz şirket dahil tüm mükelleflerin beyannamelerini gönderebilirsiniz. Avukatlar sadece kendi beyannamelerini gönderiyor. Siz ise Ticari faaliyet yapacak şirketinin beyanının göndermek istiyorsunuz. GİB nı buna izin vermiyor.(VUK 340 Sayılı Genel Tebliği)
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.