Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 30.03.2023 10:07 (Üye) Soru : 30.03.2023 tarihi itibariyle yeni bir mükellef ile (Ltd.)sözleşme yapmak üzereyim. Fakat ilgili şirket 2022 yılına ait hiçbir beyanname ve bildirim yapmamıştır. Şimdi ben geriye dönük (BOŞ) olarak beyannamelerini vereceğim. İlk etapta aracılık sözleşmesi mi yapmam gerekir, Yada yeni yapacağım Aracılık ve sorumluluk sözleşmesine /(2022 bey. boş olarak verilmesi konusunda anlaşılmıştır gibi) ilave not yazmam yeterli midir. Hukuki ve sorumluluk anlamında beni etkileyen bir durum olur mu? .

Cevap : Beyannameler Aracılık sözleşmesi ile verilemez. Aracılık ve sorumluluk sözleşmesi ile verilir. 2022 yılında SMMM ile sözleşmesi olması gerekir 2022 de işlemleri yapan meslek mensubu bu beyannameleri vermesi gerekir Bir yıldır Hiç beyanname verildiğinden mükellefin haberinin olmaması mümkün değildir. Boşta olsa vereceğini beyanname ve işlemlerden sizde mükellef ile birlikte müteselsil sorumlu olursunuz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.