Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 30.03.2023 10:45 (Üye) Soru : Merhaba 30/07/2019 - 31/01/2023 arası puantaj usulüne göre çalışan ( ayda 5 gün ) bir işçimiz var.. 02 / 2023 döneminde ise tam süreli çalıştı ve SGK ya 30 gün bildirildi. Mart ayıda tam çalıştı Sorum : Bu işçiyi mart sonu itibariyle işten çıkaracağız Kıdem tazminatı ödenmeli mi ? Kıdem tazminatı ödenecek ise hesaplaması nasıl olacak ?

Cevap : Konuya ilişkin yasal bir düzenleme bulunmazken içtihat aşağıdaki şekilde oluşmuşturi Çalışması tam süreliye ya da kısmi süreliye dönüşmüş çalışanların işten çıkarken kıdeminin hesaplanması durumunda, kıdem süresi iki ayrı çalışması için bölünerek işlem yapılmalıdır. İşe başladığı dönemden çalışmasının kısmiye ya da tama döndüğü güne olan çalışmasının kıdemi ayrı olarak hesaplanmalıdır. Burada dikkat edilmesi gereken şey de çalışanın son brüt ücretinin dikkate alınmasıdır. Hem kısmi hem de tam süreli çalışması için dikkate alınacak ücreti son brüt ücreti olmalıdır. Ama kısmi çalışmasında, ortalama çalışma günü ile çarpılarak aylık kazanç bulunmalıdır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.