Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 31.03.2023 09:55 (Üye) Soru : 1 – Geçici Korumu Kanunun kapsamında bir işçimize çalışma izni aldık. Birde Aile ikametgahı teskeresi aldık. Bu işçi kendisine Ltd. Şti Kuracak. Dolayısıyla Ssk lı olduğu iş yeriden çıkacak Bağ kur lu olarak çalışma izni alacak. ( 10 Yıldan fazladır Türk vatandaşı ile evli ve 2 çocuğu var bu yüzden yabancı işçi ile ilgili kıstaslara takılmacak ? ) Ssk lı oluğu yerden çıkınca çalışma izni iptal edilecek. Aile ikametgah teskeresi de iptal edilecek mi ? 2 – Irak vatandaşı bir kişi Ltd. Şti. ‘ ne ortak olacak. ( İmza Yetkisi Olmayacak) Ama şirketin durumu çalışma izni alması için yeterli değil. Bu kişi ikametgah izni alabilir mi ?

Cevap : Ikamet teskeresini iptal etmesi gerekmemektedir.Bir Türk vatandaşı ile evli ve eşiyle birlikte Türkiye'de evlilik birliği içinde yaşayan veya evlilik birliği sona ermekle birlikte en az üç yıl evli kalmış olup da Türkiye'de yerleşmiş olan yabancılara ikamete ve çalışmaya ilişkin sürelere tâbi olmaksızın çalışma izni verilebilmektedir/
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.