Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 03.04.2023 14:38 (Üye) Soru : Üstadım cevap için teşekkür ederim. Tek ortak ve ortak başka yerde Sgkl, bir sigortalısı vardı ve oda şubat sonu işten ayrıldı. aşağıdaki cevabınızdan tasyiyeye giriş aşamasında Tasfiye memuru yada Ticaret sicil bildirimde bulunacak fakat tasfiye memuru bildirmese dahi Ticaret sicil bildiriyor diye anlıyorum doğru mudur? yani bizim birşey yapmamıza gerek yok (sgk tarafında) Soru: Merhaba, 22.03.2023 tarihinde Tasfiyeye giren bir firmayı Sgk ya bildirmemiz gerekir mi? Ticaret sicilden veriler otomatik alınıyor diye biliyorum doğru mudur? ayrıca firmada Sgk lı çalışan da bulunmuyor. şubat ayı itibariyle işten ayrılmışlardı. Saygılarımla Cevap:Sayın, Şirketin tasfiyesine ortaklar kurulu tarafından karar verilmesi durumunda, şirket ortaklarının sigortalılıkları; talebi halinde tasfiyenin başlanmasına karar verildiği tarihte, sigortalının talebinin olmaması halinde ise tasfiyenin sonuçlandığına ilişkin tasfiye kurulu kararının ticaret sicil memurluğuna tescil edildiği tarihte sona erecektir. Bu tarihler sigortalılarca veya ticaret sicil memurluklarınca en geç on gün içinde işten ayrılış bildirgesiyle Sosyal Güvenlik Kurumu'na bildirilecektir. Bilgilerinize rica olunur. Danışma birimi

Cevap : 536’ncı maddeye göre, “esas sözleşme veya genel kurul kararıyla ayrıca tasfiye memuru atanmadığı takdirde ve kayıtlı işçi de bulunmuyor ise tasfiyenin sgk ya bildirilecek işyeri dosyası da yoktur.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.