Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 03.04.2023 16:41 (Üye) Soru : selamlar üstadım bir dernegein vergi dairesi ve derbis ile ilgilki 1.defter tutma(faturalar dv dahil)gider olarak kayıt yapılmalı dogrumudur? 2.dernegin iktisadi bir işletmesi yok fatura kesemeyen esnaftan gider pusulası(noter yada anlaşmalı matbaaya bastırlmamış) kullanıyorlar bence yanlış 3.smmm stopajı dışında vergi dairesine yapamaya mecbur başka yükümlülükleri var mı? 4.derbise yılda bir kere yıllık hesap dışında ba,şka yükümlülükler i var mı? 5.genel kurul hakkında bilgi rica saygılar yok

Cevap : Dernekler kanunu ve derbis hakkında bilgimiz yok. Dernek hacamatları için fatura ve benzeri belge lamak zorundadır. Tahsilatları Makbuz ile olur. Dernekler Kira ödemeleri, çalışanları maaş ödemeleri ve serbest meslek makbuz ödemeleri için VD muhtasar mükellefiyeti açtırmak zorundadır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.