Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 03.04.2023 16:44 (Üye) Soru : Merhaba,inşaat işi yapan mükellef mevcut bir binadaki kat sahipleriye inşaat yapım sözleşmesi yapıyor.Bina yıkılıp tekrar inşaa edilecek ve bu hizmet karşılığı alınacak tutarlar sözleşmede yazmaktadır.Yapılacak bu binada mütehatin de daha önceden satın aldığı iki dairesi bulunmakta.Sözleşme 2022 de yapıldı ve 2023 te inşaat tamamlanacak. İlk sorum ,bu inşaat yıllara yaygın inşaat mıdır?İkinci olarak kendine ait olan daireleri nasıl maliyetlendirecek?

Cevap : Yapılan iş elbette yıllara yaygın inşaat dır .İnşaat için Toplam maliyet oluşturulur. Daire sayısına veya Metre kare ölçüsüne göre hesaplama yapılır. Kendisine ait olan daire için farklı bir işlem yapılmaz .Yukarıda ki hesaplamaya dahil işlem yapılır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.