Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 04.04.2023 09:44 (Üye) Soru : Merhabalar Avukat olarak Serbest Meslek kazancı Gelir vergisi mükellefi tapu ve konut kredisi işlemlerinin tek elden yürütülmesi amacıyla 2016 yılında kendisi için 2 adet ,kardeşi için 1 adet gayrimenkulü kendi üzerine satın almıştır, ihtiyaçtan dolayı kendisine ait gayrimenkulleri 2018 ve 2022 yıllarında satışını yaparak tapu devrini gerçekleştirmiştir. kardeşine ait gayrimenkulü 2023/Mart döneminde bedelsiz hibe şeklinde kardeşine tapuyu devir etmiştir. kardeşine yapılan bu devir işlemi Gelir vergisi ve Kdv yönünden bir vergi doğurur mu? saygılar iyi çalışmalar

Cevap : Kardeşe yapılan hibe için ; bağışı (hibe) kabul eden kardeş Veraset ve İntikal vergisi ödeyecek GV ve KDV söz konusu değildir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.