Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 04.04.2023 16:20 (Üye) Soru : % 1 kdv oranı ile toptan aldığımızı ürünlerimizi işleyerek meze haline getirmekteyiz. toptan satış kdv oranı hakkında tereddütteyiz Kesmekte olduğumuz satış faturalarımızda KDV oranı olarak % 1 mi veya % 8 mi olarak uygulamamız gerekiyor.

Cevap : KDV uygulamasında Gıda alım satımında Toptan parkende ve imalat teslimlerinde KDV oranı ayrımı kaldırılmıştır Yiyecek içecekler lokanta kafe ve benzeri yerlerde tüketiliyor ise uygulanacak Oran % 1 dir. Yemek dışından paket halinde satılan yiyecek içecek (Gazlı içecekler hariç) ürünlerde ise KDV oranı % 1 dir. Güncel KDV oranları için Web sayfamızdaki mevzuat / pratik bilgilerde (vergi) bölümünde bulunan linkde ki listelerden yararlanınız. Bahsettiğiniz teslim için (I ) (BİR) sayılı listede ise ; % 1 , ( II ) (İKİ) sayılı listede ise; % 8 her iki listede de yoksa genel oran olan % 18 uygulanır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.