Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 05.04.2023 10:25 (Üye) Soru : Üstad günaydın kolay gelsin.Daha önce şöyle bir soru sormuştum: Sigorta Acentelerinin faaliyetleri üzerine kurulu LTD şirketimiz var.NN HAYAT VE EMEKLİLİK A.Ş ile acentelik sözleşmemiz var NN HAYAT VE EMEKLİLİK A.Ş’ye bireysel emeklilik alanında hizmet veriyoruz.Onlara müşteri buluyoruz.Verdikleri şifre ile sitelerini girip bulduğumuz müşterilerinin kayıt işlemlerini yapıyoruz.Hizmetimiz karşılığında bize sigorta komisyon gider belgesini düzenliyorlar.Düzenledikleri E sigorta komisyon gider belgesi değildir.Normal sigorta komisyon gider belgesidir.Bu sigorta komisyon gider belgesini BA formunda bildirecek miyiz. İkinci sorum: NN HAYAT VE EMEKLİLİK A.Ş’nin bize düzenlediği sigorta komisyon gider belgesi bizim gelirimiz oluyormuş, kurum geçici vergi beyannamesinde beyan etmemiz gerekiyormuş.Doğru mudur Verdiğiniz cevapta komisyon gider belgesini BA da bildireceksiniz dediniz.Ben de öyle düşünüyorum.Fakat GİB’den bir yetkili Komisyon gider belgesi sizin geliriniz olduğu için BS formunda bildirmeniz gerekir diyor hangisi doğrudur kafam karıştı İkincisi KDV mükellefisiniz dediniz.NN HAYAT VE EMEKLİLİK A.Ş’nin bize kestiği komisyon gider belgesinde kdv yok sadece onunla çalışıyoruz kdv mükellefi isek kdv beyannamesinde neyi beyan edeceğiz her ay boş mu vermemiz gerekir.hocam yardımcı olursanız çok sevinirim

Cevap : Gelir içerek dekont veya belge Bs de bildirilir .Gider içeren dekont ise Bs formunda bildirilir. Elde edilen gelir elbette kazançlarınız içinde olacaktır. Geçici vergi hesaplaması yapılacaktır. Belgede KDV yok ise KDV beyannamesinde bildirilmez.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.