Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 05.04.2023 12:46 (Üye) Soru : merhaba, e-fatura ve e-defter mükellefiyiz. 28 mart salı gunu bir temel faturanın iptalini oluşturmak için GIB FATURA İPTAL PORTALİNE girmeye calıştık. bu işlemi yapmaya calıştıgımızda MALİ MÜHÜR'ümüzün calışmadıgını gördük. MALİ MÜHÜR süremizin dolmasına yaklaşık 3 ay daha oldugu halde böyle bir durumla karşılaşınca KAMU-SM yi aradık. ve yapılan görüşmeler neticesinde , bir sebeble mali mührümüzün sertifikasının silinmiş olabilecegi söylendi, ve yeni mali mühür talebi yapmamız gerektigi söylendi. bizde yeni mali mühür başvurumuzu yaptık. yeni mali mühür 7-8 gün içerisinde geldi. mali mühür 28 mart başvuru - 4 nisan teslimat. fakat şöyle bir durum söz konusu 1 - eger bizim E-Defter ve beratlarının onaylanmasının son günü olsaydı, biz bu durumda GIB ile nasıl bir yol izlememiz gerekecekti? 2 - ALO MALİYE ile görüştügümde bunun mücbir sebebler dışındaki bir durum oldugunu söyledi. ZAMAN DAMGASININ da e-defter ve berat onayları ıcın yeterli olmayacagını söyledi. mücbir sebebler dışındaki durumlarda nasıl bir yol izlenmelidir? 3 - Bagımlı calışan ve mali mührü tek kullanan kişi oldugumdan, bulundugum firmada zan altında kaldım. bu tarz bir durumla karşılasan meslektasımız var mıdır? e-defter ve beratlarının cezaya kalmaması icin, hangi evraklarla nasıl bir yol izlemiştir? 4 - süresinden sonra onaylanan e-defter ve beratların cezası nedir? teşekkürler

Cevap : Bu durum ile karşılaşan meslek mensubu olup olmadığını biz bilemeyiz Teknik konuda bizim bilgimiz yok. Süresinde yapılmayan e berat işlemi için Vergi Dairesi VUK 352. maddeye göre usulsüzlük cezası uygulayabilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.