Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 06.04.2023 09:55 (Üye) Soru : Merhabalar, 7440 sayılı kanun kapsamında "ödünç verme ve benzer nedenlerle ortaya çıkan ortaklarından alacaklı bulunduğu tutarlar ile ortaklara borçlu bulunduğu tutarlar arasındaki ortağın net alacak tutarları" üzerinden % 3 oranında vergi hesaplanarak bu hesapların düzeltilmesi söz konusu. Sorum şöyle ki, çıkan kanun kapsamında sadece ORTAKLARA BORÇLAR (331) hesabında biriken şirketin ortağa olan borç bakiyesinin hepsinin yada bir kısmının % 3 oranında vergisi hesaplanarak düzeltilmesini de kapsıyor mu? Teşekkürler, kolay gelsin..

Cevap : 331 hesap için düzeltme yapılmaz. Kasa (100 ve ortaklardan olan alacaklar (131-231) hesaplar için düzeltme yapılır 131-231-331-431 hesaplar karşılaştırılarak netleştirme yapılır.331 veya 431 hesabın tamamı netleştirilecek diye bir zorunluluk olmaz. Not: Sorunun sonuna Adınızı yazmayınız. Burada verilen cevaplar web sitesine isimsiz ve üye numarasız yüklenmektedir. Biz sizin isminiz ve numaranızı görüyoruz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.