Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 06.04.2023 16:10 (Üye) Soru : Merkez bankasının 20.03.2023 tarihinde yayınlamış olduğu talimatla 5 milyon üzerinde bankaya kredi bakiyesi bulunan firmalar özet döviz pozisyonu formunu doldurmalarını istemiştir. Firmamız denizcilik sektöründe olup Marshall adalarında mukim bir şirkettir. Türkiye’ de herhangi bir şube yada temsilciliği bulunmamaktadır. Tamamen yurt dışı firmadır. Türkiye' deki bir bankadan 5 milyon TL üzerinde bulunan kredisi bulunmaktadır. Bu durumda yabancı şirket olarak bu formu doldurmakla mükellef miyiz?

Cevap : Konu hakkında bilgimiz yok. Bu formun doldurulamayacağı konusundaki Türmob yazısı , Aşağıdaki linkde dir. https://www.turmob.org.tr/haberler/709bce3b-a9bc-478a-a746-3523f7a2a4ef/t-c--merkez-bankasi-tarafindan-istenen--ozet-doviz-pozisyon-raporu-nun-verilmesi-mumkun-degildir
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.