Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 07.04.2023 13:28 (Üye) Soru : Merhaba K.Ç.Ö ile Nakti Ücret alan sgk'lıların eksik günlerinin tamamlanmasına dair başvuru süresi ve uygulamanın nasıl yapılacağı,varsa usule ilşkin sürküler hakkında bilgi verebilirmisiniz.İyi çalışmalar.

Cevap : 12/01/2023 tarihinde TBMM’de Kanunlaşan 7431 sayılı Yasanın 5 inci maddesi ile 5510 sayılı Kanuna geçici 94 üncü madde eklenmiştir. Bu madde ile; — 4447 sayılı Kanunun geçici madde 29 ve geçici madde 32 hükümlerinden yararlanan işverenler, kısa çalışma ödeneği ve nakdi ücret desteğinden fazla ve yersiz ödeme yapılan sigortalıları için SGK’ ya başvurması, — Başvuru tarihini takip eden aybaşından itibaren 3 ay içinde sigortalı için eksik bildirdiği günleri muhtasar ve prim hizmet beyannamesi/aylık prim hizmet belgesi ile bildirmesi ve bu bildirime ilişkin primleri aynı süre içinde ödemesi halinde, Yapılan bildirimler, ödenen primler süresinde yapılmış sayılacaktır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.