Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 07.04.2023 10:41 (Üye) Soru : Merhaba, 2021/6 dönemine ait 2.No.lu KDV beyannamesini yasal süresinden sonra herhangi bir resen inceleme olmadan kendimiz yasal süresinden sonra pişmanlık talepli verdik ve ödedik. (düzeltme değil yani hiç verilmemişti) Çıkan vergi 600 TL. Uyumlu mükellef kapsamında %5 indirimden faydalanabilirmiyiz ? Son düzenleme ile idarece tarh edilen vergi 15,000 tl yi geçmez ise faydalanılabiliyor. İdare tespit etmeden biz kendimiz tahakkuk ettik ve sadece 600 tl çıkan vergi var. Vergi dairesi faydalanamazsınız demektedir. Yasayı okuduk her yerinde süresi içinde verilen beyannamenin düzeltmesi ibaresi var. Yani hiç verimeyen için faydalanır ibaresi yok. Şunu anlamakta zorluk çekiyoruz idare tespit etse ve thariyat yapsa faydalanır, kendiliğindne verirsen faydalanamazsın. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Cevap : Yaptığınız işlemler doğrudur. Vergi dairesinin düşüncesi yanlıştır. Pişmanlık ile verilen beyannameler için indirimi hakkının kullanılmasına bir engel yok.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.