Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 07.04.2023 12:11 (Üye) Soru : Merhaba, İhracat firması Rusya ya ürün ihraç ediyor (Sebze , Meyve) üreticiye ödeme yapabilmek için Rusya'dan Avans istiyor ve gelen ödemeyi TL ye çevirip üreticiye gönderiyor yaklaşık 6 ay sonra ihracat gerçekleşiyor ve gümrük beyannamesindeki tutarın %40 ı bozulması gerekiyor fakat biz bu ödemeyi 6 ay önce aldık TL çevirdik Karımızın dışındaki tutarı üreticiye ödedik ihracat bedeli geleli 6 ay oldu şimdi biz ihracat beyannamesindeki tutarın %40 ını bozdurmamız gerekiyor ama 6 ay önce bozdurduk ver tedarikçiye ödeme yaptık bu nedenle ihracat beyannamesinin oluşmasından sonra tekrar döviz bozulması bizim için yürütülecek bir uygulama değil bu konuda istisnai durum var mı ya da alınan avanslar ihracat bedelinden mahsup edilir mi Teşekkürler..

Cevap : Bu tür işlemlerde istisnai bir durum olup olmadığı konusunda bilgi sahibi değiliz. merkez bankasından bilgi alınız.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.