Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 10.04.2023 09:20 (Üye) Soru : merhaba, e-fatura ve e-defter mükellefiyiz. yurtı ıcınden ticari mal alıp satıyoruz. mal alımlarımızın % 70 şi döviz bazlı fatura ediliyor. bu faturaları ödeme günü , banka döviz ödemeleri yasaklandıgı ıcın, vadesinde günlük tcmb saatlık kurdan çevirerek , banka havalesi ile TL veya Şirket KREDİ KARTLARI ile ödüyoruz. geçici vergi dönemlerinde de, cari hesap bakiyesi bazında kur farkı hesaplanıyor. ayrıca , firma olarak bankalarda USD - EURO VE TL ile BUSİNESS KREDİ KARTI hesaplarımız mevcut. 1 - ben Merkez bankası tarafından istenen ÖZET DÖVİZ POZİSYON RAPORU vermek zorunda mıyız ? onu anlamadım ... 2 - bunu nasıl tespit edebilirim ? tesekkurler.

Cevap : Firma olarak bankalarda USD - EURO VE TL ile BUSİNESS KREDİ KARTI hesaplarımız için Merkez bankası tarafından istenen ÖZET DÖVİZ POZİSYON Raporu düzenlenmez. Bankalar dan 5 Milyon ve fazla Kredi kullanılması halinde bu rapor düzenlenir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.