Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 13.04.2023 10:39 (Üye) Soru : Merhabalar 30.04.2021 ve öncesi bağkur borçları dondurulması gibi bir durum varsa hangi işlemleri yapmamız gerek dondurdugumuzda o gunler prım olarak sayılacakmı

Cevap : BağKur borçlarının silinmesiyle birlikte dondurulan hizmet sürelerinin yeniden aktif hale getirilebilmesi için vatandaşların ihya işlemi gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Bağ Kur prim borcu bulunan kişilerin, Bağ Kur borçlarının silinebilmesi ve silinen dönemlere ait hizmet sürelerinin ihya edilmesi belirli dönemlerde çıkarılan kanunlara göre yapılabilmektedir. 7440 sayılı yapılandırma kanununda bağkur ihya bulunmamaktadır. Kişinin bağlı bulunduğu SGM den 4b borç sorgulaması yapıp kanun kapsamındaki 4b hizmetine ait prim borçlarını yapılandırması sözkonusudur.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.