Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 12.04.2023 12:44 (Üye) Soru : Üstadım merhabalar, 2016 yılında şirket aktifine alınmış olan bina için Geçici 32. Madde kapsamında Yeniden Değerlemeden faydalanmadık, bina yakın bir tarihte satılmayacağı ve çok fazla vergi çıktığı için şirket yetkilileri buna sıcak bakmadılar. 31.12. 2022 tarihi itibariyle 298/Ç maddesine göre Yeniden değerleme yapabilir miyiz? Yeniden Değerleme yapılması durumunda kar sağlar mı? 31.12.2023 tarihinde şuanki mevcut duruma göre Enflasyon Muhasebesi uygulanacağı için sakıncalı bir durum olur mu? Bilgilendirme ve yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim, Saygılarımla.

Cevap : VUK Mük. mad. 298/c göre işlem yapılmadan önce VUK geçici 32. maddeye göre Yeniden değerleme yapılması şartdır. Değerleme farkı üzerinden % 2 vergi ödenecek. Bu işlemlerin nasıl yapıldığı ne zaman beyanname verileceği konusu hakkından VUK 537 sayılı Gn.Tb. inceleyiniz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.