Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 13.04.2023 11:45 (Üye) Soru : merhaba sayın danışman EYT li personellerimiz 08 kod ile çıkış yapıldı. E-devlet üzerinden emeklilik için başvuru yaptılar. Biz işveren olarak 08 kod ile çıkış yapılan tarihin ertesi günü (gün kaybı olmadan) SGDP olarak giriş yapıldı. Soru1: bu personellerin emeklilik işlemleri malüm yoğunluktan dolayı onaylanmadı. Başvuruları olduğu için.. Yaptığım işe girişe göre SGK bildirimin yapmama engel bir durum yok değil mi? Soru2: İşten ayrılış tarihini takip eden 30 gün içerisinde en son çalışılan özel sektör işyerinde SGDP olarak çalışan personellerimizin %5'lik SGK teşvik var. 5510 sayılı kanun ile yükleme yaptığımda SGK mesajı kanun maddesi hatası veriyor? Soru3:Yada bu hata SGK sisteminde emeklilik işlemleri onaylı olmadığından mı? Soru4: Teşvikli olarak SGK bildirimi yapılması için asıl bir yol izleyeceğiz? Teşekkür ederim.

Cevap : 08 kod ile çıkışı yapılan işçi barkodlu başvuru evrakı ile bir gün sonrasına işe girişi 08 kod ile sgdp li yapılır. EYT yasasının resmi gazetede yayınlanan yürülük tarihini takip eden 30 gün içinde tekrar işe girişi yapılan eyt li işçinin % 5 destekten yararlanabilmesi sözkonusudur.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.