Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 12.04.2023 15:40 (Üye) Soru : Merhaba Esnaf odasına kayıtlı üretim yapan mükellefimiz. Bir ihracat firmasına İhraç kayıtlı e-fatura kesmek istemektedir. İhraç kayıtlı fatura kesebilmek için esnaf odasından veya farklı bir kurumdan yetki belgesi almasına gerek var mı? Yetki alabilmesi için hangi belgeleri alması gerekiyor? Mükellefin sanayi sicil odasında ve ticaret odasında kaydı yoktur. Teşekkürler. Saygılarımla. İyi çalışmalar.

Cevap : İhraç kayıtlı mal teslim edilmesi için Mükellefin imalatçı olması gerekir İmalatçı olabilmek için ise sanayi sicil belgesi ve kapasite raporu olması şart bu belgeler il Sanayi Müdürlüğünden alınır. Kişinin esnaf odasına veya ticaret odasına kayıtlı olmasının farkı olmaz. Belgeler konusunda İl Sanayi müdürlüğünden bilgi alınız.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.