Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 12.04.2023 17:26 (Üye) Soru : Merhaba, 7040 Sayılı kanuna göre aslı 2.000,-TL ya kadar olan ödenmemiş tahakkuk etmiş vergilerin silinmesi hususunda geniş açıklama yapılmış ama. Emlak Vergileri ile ilgili bir açıklama tam olarak göremedim. Belediyelerin tahsil etmiş olduğu Emlak Vergisi de Amme alacakları kanununa göre tahsil edildiğine göre bunun da 31.12.2022 tarihine kadar olan olan tahakkuk etmiş ve ödenmemiş emlak vergilerinin de işbu kanun muvacehesinde silinmesi lazım gelmez mi?. Bu konu ile ilgili İstanbul Gaziosmanpaşa Belediyesi Emlak Vergisi muhasebe departmanı ile görüşüldü. Onlar silinemez diyorlar. Konuyu Odamız olarak ele alırsak güzel olacak. 13.Nisan.2023 tarihindeki Youtube üzerinden yapılacak 7040 Sayılı Kanunla ilgili söyleşinizde konuyu irdelerseniz mükellefler adına çok memnun olacağım. İyi çalışmalar.

Cevap : 7040 değil 7440 sayılı kanun olacak. Kanunda Belediye ye olan 2.000 TL ve daha az borç silimesin ait bir düzenleme yoktur. Belediyenin tahsil ettiği vergiler Maliyenin hazinesine gitmez .Belediye kasasına gider. Dolayısıyle amme alacağı değildir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.