Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 13.04.2023 10:28 (Üye) Soru : Merhabalar,limitd şiket veya Anonim şirket ticari faaliyeti dışı şahıstan USD olarak borç almışsa yılsonunda kur değerlendirmesi yapmak zorunda mıdır? Kur değerlendirmesi yapmadan TL olarak ödeme yapılabilir mi? Yine aynı şekilde ticari faaliyeti dışı şahısa Döviz olarak borç vermişse Kur değerlemesi yapılmadan isteğe bağlı olarak tarafllar anlaşarak TL olarak alınabilir mi? Döviz olarak Borç verdiğimiz yada aldığımız taraf şirket ise ticari faaliyet dışında borç alıp vermelerde kur değerlemesi yapılmadan taraflar aralarında anlaşarak TL olarak ödeme yapılabilir mi? Nasıl bir yol izlememiz gerekiyor.

Cevap : Şirket ile ticari işlemi olmayan ortaklar dışındaki kişiler den alınan borçlar için ödenen faizler ve kur farkları gider yazılmaz. Değerleme yapılır KKEG olarak kayıtlarda yer alır ileride yapılacak vergi incelemesinde Döviz olarak şirketinize borç para veren kişi hakkında tefecilik den dolayı rapor düzenlenir. Bu durum Savcılığa bildirilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.