Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 13.04.2023 11:41 (Üye) Soru : Merhaba, bir turizm acentası , yurtiçi satışlarına ilişkin tl. olarak efatura düzenlemektedir. Acentanın bir yurtiçi firma müşterisi ödemelari euro yapacağı için, efaturanın euro üzerinden bir düzenlemesini istemektedir. Buna ilişkin euro ve tl olarak kesilen efatura formatına ilaveten, smmm olarak bizim düzenlememiz veya başka bir kurumdan alınacak bir belgeye ihtiyaç var mıdır. İşletme yine diğer müşterilerine normal tl. üzerinden efatura kesmeye devam edecektir. iyi çalışmalar dilerim.

Cevap : Fatura mükellef veya çalışanı tarafından düzenlenir .meslek mensupları müşterilerinin faturalarını düzenleyemez. Başak firmadan bir belge alınmaz. Fatura TL veya Yabancı para biriminden düzenlenebilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.