Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 13.04.2023 12:25 (Üye) Soru : Mükellefimin 2021 yılında 11 ay hesaplanan kdv'si mevcut olup sadece 1 ay hesaplanan kdv'si yoktur. 2021 yılına KDV matrah arttırımı yapmak istediğimizde Gelir Vergisi yönünden de matrah arttırımı yapmak zorunda mıyız. KDV matrah arttırımı yönünden ödemek zorunda olduğumuz tutar ; toplam hesaplanan kdv'nin yüzde 2'si midir, yoksa 2021 yılı gelir vergisi matrah arttırım tutarının yüzde 18'i midir. Teşekkürler.

Cevap : Tüm KDV beyannamelerin verilip, belli bazı dönemlerinde hesaplanan KDV bulunup, bazı dönemlerinde de bulunmaması halinde; GV ve KV yönünden matrah artırmaları zorunludur. Artırılan bu matrah üzerinden hesaplanan %18 KDV tutarı ile Beyannamelerinde beyan edilen Hesaplanan KDV toplamı üzerinden 2021 için %2 oranlara göre hesaplanacak KDV tutarı karşılaştırılacak ve en yüksek tutar dikkate alınarak artırım yapılacaktır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.