Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 14.04.2023 09:14 (Üye) Soru : Merhabalar, yıllara sari inşaat işinde, 2022-06 döneminde, hakkediş karşılığı faturamızda % 5 kesildi. Ancak fatura düzenlediğimiz firma bu stopajı muhtasar beyanında bildirmedi. Defalarca ikaz ettim ancak düzeltme beyanı da vermedi , bugüne kadar ödemesini de yapmadı. SULA 1: anımsadığım kadarı ile yapılan bu kesinti , bizim şirketin kurumlar beyanımdan düşebilmem için, karşı tarafın bu kesintiyi beyan edip ödemesi gerekmektedir, doğru mu? SUAL 2: Karşı taraf beyan etmese dahi 2022 kurumlardan düşebilirmiyim ? SUAL 3: Kesintiyi beyan etmeyen ve ödemeyen karşı firma için nasıl bir şikayet yada yaptırım öngörülebilir, düşünceniz varsa rica edeceğim. Tüm dostlarımıza Selam ve saygılar

Cevap : 1-Doğrudur.Bu mükellefin bağlı olduğu VD ne müracaat ederek Takip edilmesini sağlayabilirsiniz. 2-Ödeme yapılsa da yapılmasa da indirim yapabilirsiniz. Ancak mahsup veya iade safhasında sıkıntı yaşanır. Ödeme olmamış ise mahsup veya iade yapılmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.