Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 14.04.2023 10:27 (Üye) Soru : DEĞERLİ ÜSTADLAR MERHABALAR, VUK 328. MADDESİ HÜKMÜNCE ARAÇ YENİLEME KARARI ALMIŞ VE 2023/ MART AYI İÇİNDE BİNEK OTO SATILMIŞ 1.200.000.- ARAÇ SATIŞ KARI ÇIKMIŞ VE YERİNE YENİSİ ALINMIŞTIR. SATILAN ARAÇA AİT KAR YENİLEME FONU HESABINA ATILMIŞTIR. YENİ ARAÇ ALIMI BEDELİ 2.400.000.-TL. OLUP 2.EL ALIM YAPILDI . YENİ ARAÇ IÇIN KISIT AMORTİSMAN UYGULAYACAGIM , 1- YENİLEME FONUNDAKİ 3 YIL SÜRE 2026 YILINDAMI SONA ERİYOR 2- YENİ ALINAN ARAÇIN AMORTİSMANI YENİLEME FONUNDAN KARŞILAYACAĞIM SÜRE 2026 SONU DİYE DÜŞÜNÜYORUM, DOĞRUMU, 3- ÜÇ YIL SONUNDA YENİLEME FONUNDA MAHSUP SONRASI KALAN BAKİYE KURUMLAR VERGİSİNE - KAR OLARAK EKLENECEK Mİ YOKSA, YENİ ALINAN ARAÇIN AMORTİSMANI TAMAMLANANA KADAR YENİLEME FONUNDAN BİTENE KADAR AMORTİSMAN MAHSUP YAPMAYA DEVAM OLUNACAK MI 4- YENİLEME FONUNDAN MAHSUP YAPACAĞIM AMORTİSMAN , % 70 +% 30 GİDER KISITMALA VE ÜST SINIRDAN FAZLASI GİDER YAZAMADIĞIMIZ KISIMLA BİRLİKTEMİ HESAPLANACAK , AMORTİSMAN AYRIMI VE YENİLEME FONUNDAN MAHSUP NASIL OLACAKTIR BU KONUDA DESTEKLERİNİZİ BEKLİYORUM. TEŞEKKÜRLER ...

Cevap : YENİLEME FONU 2026 YILI SONUNA KADAR KULLANILABİLİR.KULLANILMAYAN FON DÖNEM KAZANCINA EKLENİR.AMORTİSMAN GİDERLEŞTİRMESİNDE % 70 % 30 MUKAYESESİ YAPILCAKTIR.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.