Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 17.04.2023 09:51 (Üye) Soru : Merhaba Kiralık olan işyerimizin aylık kira giderini mal sahibine 2021 yılından beri düzenli olarak banka hesabına yatırdık. Ancak mal sahibimiz kiranın aslında yatırdığımız tutar olmadığını daha yüksek olduğunu aradaki farkın 577.087,33 TL olduğunu iddia ederek mahkemeye verdi ve mahkemeyi 2023 yılında kazandı. 2023 yılında yatırmış olduğumuz 577.087,33 TL yi kira gideri olarak yazılabilir mi yazılabilirse geçmişe dönük Muhtasar beyanımızda düzeltme yapılması gerekir mi.

Cevap : Geçmişe yönelik Muhtasar beyannamede düzeltme yapılmaz. Farkın ödendiği tarih de beyan edilir. GV stopajı ve kiranın net tutarı ödendiği yıla gider yazılır. Gecikme zammı mal sahibine ödenen varsa faiz KKEG olarak kayıtlara alınır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.