Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 17.04.2023 10:35 (Üye) Soru : DEĞERLİ ÜSTADIM. ANONİM ŞİRKETİNDE YK ÜYESİ 2 KİŞİ HUZUR HAKKI ALMAKTA. OCAK 2023 DÖNEMİNDEN BERİ AYLIK 20.000,00 TL NET HUZUR HAKKI ALMAKTALAR. SORUM ŞUDUR;GVK 61 MD DE HUZUR HAKKI ÜCRET OLARAK NİTELENDİRİLDİĞİNDEN STOPAJ YOLUYLA VERGİLENDİRİLMELİDİR DENİLMEKTE. PEKİ BİZ NET 20000 TL LİK HUZUR HAKKI İÇİN KDV 2 BEYANI VERMELİ MİYİZ. 3 AYDIR HUZUR HAKKI ALAN ORTAKLARIN STOPAJINI YENİ YAPACAĞIZ - AMA KDV 2 BOYUTU KAFAMIZI KARIŞTIRMIŞ DURUMDA. HER 2 ORTAĞA ÖDENEN TUTARLARDAN DOLAYI KDV 2 VERMELİMİYİZ- VELEVKİ VERMELİYİZ HEPSİNİ TOP YEKÜN MART DÖNEMİNDE BİLDİREBİLİR MİYİZ. KOLAY GELSİN

Cevap : HUZUR HAKKI ÖDEMESİNİN KDV İLE İLGİSİ YOKTUR. KDV 2 HESAPLANMAZ. HUZUR HAKKI GVK 61. maddesinde Huzur hakkı Ücret olarak tanımlanmıştır. Şirketlerden veya diğer kuruluşlardan alınan huzur hakları için Asgari ücret kadarlık ücret ödemesinden hesaplanan GV ve DV istisnadır İstisna edilen tutarın üzerin de ödeme yapılır ise Fazlası için GV ve DV kesintisi yapılır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.