Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 17.04.2023 10:40 (Üye) Soru : MERHABALAR 7440 SAYILI YASAYA GÖRE; GELİR/KURUMLAR VERGİSİ MATRAH ARTIŞI İÇİN İLLA KDV MATRAH ARTIŞI DA MÜRACATI ZORUNLUMUDUR? YALNIZ KDV MATRAH ARTIŞI VEYA YALNIZ GELİR/KURUMLAR VERGİSİ MATRAH ARTIŞI YAPABİLİRMİYİZ? TEŞEKKÜRLER

Cevap : KDV VERGİ ARTIMI İLE GV VEYA KV MATRAH ARTIMI AYRI AYRI BEYAN EDİLİR .BİR BİRLERİ İLE ZORUNLULUĞU YOK. ANCAK AŞAĞIDAKİ HALLER DE KDV ATIRIMI YAPANLAR ZORUNLU OLARAK GV VEYA KV MATRAHLARI ARTIRILIR. Tüm KDV beyannamelerin verilip, belli bazı dönemlerinde hesaplanan KDV bulunup, bazı dönemlerinde de bulunmaması halinde; * Hesaplanan KDV’ler toplanacak ve bu toplama ilgili yıl için öngörülen artırım oranı uygulanacak. * Ancak bu tutar, mükellefin gelir/kurumlar vergisi matrah artırımına %18 oranı uygulanmak suretiyle bulunan tutardan küçük olursa, büyük olan tutar dikkate alınacaktır. En Az 3 KDV beyannamesi verenler; * Hesaplanan KDV varsa; bunlar toplanacak ve beyan verilen dönem sayısına bölünüp ortalaması alınacak, bu tutar da 12 ile çarpılıp yıllık tutar bulunacak. * GV ve KV artırımı zorunlu değil. * Hesaplanan KDV yoksa; KDV artırım tutarı, gelir/kurumlar matrah artırım tutarına %18 oranı uygulanarak hesaplanacaktır. En Çok 2 KDV Beyannamesi verenler; * KDV artırım tutarı, Gelir/kurumlar matrah artırım tutarına %18 oranı uygulanarak hesaplanacaktır. * Bu mükelleflerin GV ve KV artırımı zorunludur.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.