Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 17.04.2023 17:28 (Üye) Soru : merhaba, 2023 yıında sözleşme imzaladığım tek ortaklı limited şirketi mükellefim geçen hafta cuma günü vefat ettiğimi öğrendim.araştırmalarım ve bildiğim kadarıyla 3 ay beyanname veriyoruz. mirascılar bu süreçde miras kabul ederslerse veraset ile hisse devri yapıyoruz ve şirket varlığına bu şekilde devam ediyor. mirascılar reddi miras yaparlar ise şirket tamamen Devlete devroluyor diye biliyorum. sorum şu; 1. miras reddi yapılırsa benim bu süreçte yapmam gereken birşey var mıdır? 2. bu 3 aylık dönemde olması erektiği gibi bayannamleri veriyoruz, başka birşey varmıdır? 3. bu süreç ile ilgili bilmem gereken extra bir durum varmıdır? yada bildiklerimden hatalı olan ve düzeltmem gereken varmıdır? bilgilerinizi arz ederim. saygılarımlar

Cevap : VİV beyannamesi 3 ay değil 4 ay için verilir. Miras red edilir ise sizin yapacağınız bir işlem yok. Şirketin bağlı olduğu VD mürcxaat ederek miras red olduğunu bu neden ile sözleşmenin hükmü kalmadığı için beyanname verilmeyeceğini bildirmeniz yeterlidir. Mirası red eden kişi veya kişiler de VD veya diğer kurumlara mahkeme kararını ibraz etmeleri gerekir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.