Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 18.04.2023 15:23 (Üye) Soru : DEĞERLİ ÜSTAD KOLAY GELSİN. 29 YAŞINDAN GÜN ALMAMIŞ BİRİ GENÇ GİRİŞİMCİ KAZANÇ İSTİSNASI ŞEKLİNDE MÜKELLEF OLDU. SORUM ŞU 2 SENE SONRA YAŞI 30 OLDUĞUNDA GELİR VERGİSİ ÇIKTIĞINDA BU 3 YILLIK KAZANÇ İSTİSNASINI GELİR VERGİSİNDEN DÜŞEBİLİR MİYİZ. YANİ BU HAK 29 YAŞINDAN GÜN ALMAMIŞ KİMSELERE 3 YILLIĞINA VERİLİYOR VE YAŞI 31 DE OLSA İNDİRİMDEN YARARLANMA HAKKI VERİYOR MU TŞK

Cevap : TİCARİ, ZİRAİ VEYA MESLEKİ FAALİYETİ NEDENİYLE ADLARINA İLK DEFA GELİR VERGİSİ MÜKELLEFİYETİ TESİS OLUNAN VE MÜKELLEFİYET BAŞLANGIÇ TARİHİ İTİBARIYLA 29 YAŞINI DOLDURMAMIŞ TAM MÜKELLEF GERÇEK KİŞİLERİN, FAALİYETE BAŞLADIKLARI TAKVİM YILINDAN İTİBAREN ÜÇ VERGİLENDİRME DÖNEMİ BOYUNCA İSTİSNADAN YARARLANIR. İSTİSNADA ÖNEMLİ OLAN BAALANGIÇ YAŞIDIR. ÖRNEK MÜKELLEF 3 YIL İSTİSNADAN YARRALANIR.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.