Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 25.04.2023 11:00 (Üye) Soru : Merkezi Türkiye'de bulunan, Uluslararası nakliye şirketinin, 2 ay önce işe aldığı tır şoförü, yurt dışında iken, fenalaşarak hastaneye kaldırılıyor. Kanser teşhisi konup, çalıştığı şirket tarafından, ambulans ile Türkiye'ye getiriliyor. Çalışamayacak durumda olan şoför için, işten çıkışı konusu ile ilgili bilgi verir misiniz? Saygılarımla, iyi çalışmalar.

Cevap : İşçinin raporlu iken işten çıkarılabilmesi için işçinin ihbar süresine altı hafta eklenir (Burada altı hafta + ihbar süresi formülü uygulanır). Bu süre dolduktan sonra işveren isterse işçiyi işten çıkarabilir İşçi, çalıştığı işi yapamayacağına ilişkin sağlık raporu alabilir. Bu durumda işverenin yapması gereken iki seçenek var. Bunlardan biri işçiye yapabileceği başka bir işi teklif edebilir. İşçi bu teklifi kabul etmezse işveren ikinci seçenek olarak işçiye kıdem tazminatını ödeyerek işçinin iş sözleşmesini sağlık nedeniyle fesh edebilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.