Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 26.04.2023 09:16 (Üye) Soru : Türkiyede kurulmuş yabancı sermayeli hollanda tüzel kişi ortağı olan bir limited şirket mevcuttur. Türkiyedeki şirket hollandadaki şirket adına türkiyedeki müşterilere iletişim ve ürün teslimatı ile ilgili destek veriyor. Müşteriler ödemeyi yurtdışı firmasına yapmaktadır. Türkiyedeki şirket hiçbir şekilde fatura kesmiyor. Bu durumda geliri yurtdışı elde ederken türkiyedeki şirket ne yapmalıdır ? kurumlar vergisinde ayrıca bildirim var mıdır ? Türkiyedeki şirkette çalışan personellerin giderleri oluşmakta ama gelir beyanı hollandadaki şirkette ? Türkiyedeki şirket nasıl bir yol izlemelidir.

Cevap : Böyle bir ticaret şekli olmayacağı görüşündeyiz. mal Türkiye de teslim ediliyor ise Faturada Türkiye'de ki malı satan tarafından düzenlenir. Mal bedeli de Malı satana TL olarak ödenir. Konu hakkında özelge almanızı öneririz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.