Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 02.05.2023 08:55 (Üye) Soru : merhabalar;bilindiği gibi sgk primleri ücret tahk.kaydı ile birlikte kayıtlara 7 li hesaplarda bir maliyet unsuru olarak giderleştiriliyor.Ancak giderin kabulu için de ödemek gerekiyor.Ödenmeyince yeniden kkeg olarak geçici vergi dönemlerinde mali kar olarak matraha ekleyince de mükellef işi ile ilgili olmayan ve gereksiz bir vergi yükü ile karşılaşıyor,her ne kadar ödendiğinde yeniden giderleştirilebilse de.Bunu önlemenin bir yolu yok mu?Örneğin ödenmeyen sgk primlerini 7 li hesaplardan başka bir hesaba nakli mümkün değil mi?Bu konuda bilgilendirmenizi rica ederim.Teşekkürler.

Cevap : KKEG önce Gider yazılıyor. (Ticari kar azalır) Sonra matraha ilave ediliyor.(Mali kar artıyor.) Bu durumda eşitleme oluyor. Müşterinize bu mantığı izah etmeniz gerekir. Meslek müşterinin isteğine göre yapılmaz. Yasalara göre yapılır. Bu konuda başka yöntem yok. Olmaz da
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.