Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 05.05.2023 11:29 (Üye) Soru : Merhaba Danışmanımız Müşterimizin teknik sorusu ile destek rica ediyorum. Sigortaya ilk giriş: 16/02/1998 Doğum tarihi: 25/01/1980 Ödenmiş Pirim toplamı: 3015 Türkiye 2011 - 2017 arası Dubai'de 2 yıl çalışmış. Dubai Konsolosluğundan sadece Ev hanımlarına özel verilen 'Yurtdışı Ikamet Belgesi' alınabiliniyor. Yurtdışı borçlanma başvurusu yapmak için) 2017' den itibaren Avustralya'da Son 4 senedir orada da çalışıyor. EYT için gün yetmiyor fakat yurtdışı çalışma günleri sayılabilir mi? Doğum iznini -Dubai'de olduğundan kullanamamış-onu da saydırabilir mi? Teşekkür ederim.

Cevap : Ülkedeki Sosyal Güvenlik Sistemi ile ilgili genel bilgi: Avustralya’da Sosyal Güvenlik Sistemi Ülkemizdeki gibi Prim Borçlanması usulüne dayalı bir sistem bulunmamaktadır. Birleşik Arap Emirlikleri, çalışanların emeklilik haklarını ilk olarak memurları ve sivil hizmetlileri kapsayacak şekilde 1974 tarihli 13 sayılı Federal Kanunla düzenlemiştir. 1984 tarihli ve 1 sayılı Federal Kanun ise kamu şirketleri ve kamunun hissedarı olduğu bankalarda çalışan vatandaşları da kapsama dahil etmiştir. Kişinin 1999 öncesi işe girişi mevcut olup sigortalı olduktan sora yapmış olduğu doğum var ise doğum borçlanması yapmasını eksik kalan günü kalıyor ise de BAE hizmetleri ile tamamlaması tavsiye edilebilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.